Slap
Slap
slap

HOS OSS KAN DU LÄRA DIG KÖRA MED SLÄP

Nu finns det ett smidigare sätt att få köra ett tyngre ekipage av personbil och släp. Det kallas Utökad B.

För att få köra ett fordonsekipage som har en sammanlagd totalvikt mellan 3.500 – 4.250 kg krävs idag att du endast gör ett körprov.

Provet utförs på Trafikverket och är enbart ett praktiskt prov.

Vi på Östra trafikskolan kan hjälpa dig att förbereda dig inför detta körprov. Vi kan erbjuda dig en lärarledd träningslektion (120 min) där vi går igenom de delar som kommer på Ditt körprov; säkerhetskontrollen på både personbil och släp, manöverträning och en praktisk körning där vi ger tips och råd.

Vi kan även erbjuda dig att låna vårt ekipage (som du tränar med) vid Ditt körprov. Då ingår både personbil och släp och vi kör både dit och hem ekipaget för dig (se prislistan).

På körprovet behöver du ha ett ekipage som har en högre sammanlagd totalvikt än 3.500 kg, men som inte överstiger 4.250 kg. Släpet skall vara lastat med halva maxlasten och vara möjlig att förankra. Det skall dessutom vara minst lika högt och brett som dragbilen och vara av sluten lådkonstruktion.

Du kan hyra vårt släp om du planerar att boka ett privat körprov (se prislistan). Då får du vara noga att vikten på din personbil stämmer. Du hämtar då släpet på trafikskolan och kör tillbaka det till angiven plats.

Östra Trafikskolan

Norra Gubberogatan 6
416 63 Göteborg
Telefon 031-19 35 64

Öppettider Receptionen

Måndag – Torsdag 10.00 – 18.00
Fredag 10.00-14.00
Vi har lunchstängt 12.30 – 13.30

Öppettider Körlektioner

Måndag – Torsdag 07.15 – 18.00
Fredag 07.15 – 16.20

Besök elevcentralen