skip to Main Content

VI LÄR DIG KÖRA BIL MED SLÄP

Nu finns det ett smidigare sätt att få köra ett tyngre ekipage av personbil och släp. Det kallas Utökad B.

För att få köra ett fordonsekipage som har en sammanlagd totalvikt mellan 3.500 – 4.250 kg krävs idag att du gör ett godkänt körprov på Trafikverket.

På Östra trafikskolan hjälper vi dig med förberedelser inför nämnda prov; en lärarledd träningslektion (120 min.) som innefattar säkerhetskontroller på både personbil och släp, manöverträning och praktisk körning där vi inflikar tips och råd.

Vi kan även erbjuda dig att låna vårt ekipage (som du tränar med) vid ditt körprov. Då ingår både personbil och släp. Vi kör också dit och hem ekipaget för dig (se prislistan).

På körprovet behöver du följaktligen ett ekipage som har en högre sammanlagd totalvikt än 3.500 kg, men som inte överstiger 4.250 kg. Släpet skall vara lastat med halva maxlasten – som ska vara möjlig att förankra. Det skall dessutom vara minst lika högt och brett som dragbilen och vara av sluten lådkonstruktion.

Östra Trafikskolan

Norra Gubberogatan 6
416 63 Göteborg
Telefon 031-19 35 64
Öppettider Receptionen
Mån – Tors   10-18
(lunchstängt 12.30-13.30)
Fre   10-14
Körtider
Mån – Tors   7.15-18
Fre   7.15-16.20
Besök elevcentralen
Back To Top